Виготовлення бетонних сходів – процес досить копіткий. Але за умов дотримання всіх нюансів це зробити можливо, а результат стане нагородою за працю на багато років. Бетон – довговічний і надійний матеріал, його властивості роблять його вибором №1 в будівництві протягом тисяч років. При правильному підході він дозволяє втілити в життя проекти високої складності, які виглядають дуже ефектно і стають вигідним акцентом в інтер’єрі Вашого будинку.
Основні етапи будівництва монолітних бетонних сходів
Деякі власники особняків з декількох поверхів або багатоярусної квартири задаються питанням, як зробити сходи самому. Важливо знати, що являє собою цей процес і з яких етапів він складається.
1. Створення робочого проекту
Проектування сходів – мабуть, найважливіший і найвідповідальніший момент. Від правильності розрахунків з самого початку залежить міцність та безпечність конструкції. Останні досягнення передової науки і техніки пропонують спеціальні програми для прорахунків. Але незважаючи на стандартні алгоритми, користуватися такими програмами і взяти до уваги всі нюанси буде складно. Тому в даному випадку слід звернутися за консультацією до фахівця. Для кожного варіанту сходів розробляється окремий робочий проект.
2. Конструювання опалубки
Будівництво опалубки – наступний етап зведення бетонних сходів. Необхідно створити форму, у яку заливається бетон. Для виготовлення опалубки використовують фанеру, дошки, бруси, тонкі металеві листи, цвяхи або саморізи, іноді застосовуються куточки для більшої точності. Чим точніше опалубка, тим рівнішими і правильнішими будуть майбутні сходи, тим менше вони будуть потребувати шліфовки й подальших переплат, пов’язаних з їх виготовленням.
Слід пам’ятати, що бетонні сходи в середньому важать від 1 до 3 тонн, тому при їх зведенні необхідно підсилення/зміцнення конструкцій. Якщо основа сходів або перекриття недостатньо міцні (надійні), можна вибрати різні варіанти підсилень конструкцій, в яких навантаження перерозподіляються на вертикальні несучі елементи або ж вага від конструкції сходів розподіляється на велику площу перекриття. Це ті “невидимі” конструктивні типи робіт, які дозволять Вам бути впевненим, що цілісність елементів будівлі не порушено.
3. Армування сходів
Цей процес передбачає закріплення арматурних стержнів (рифлених прутів) в опалубці. У місці перетину вони з’єднуються в’язальним дротом. Багато хто вважає, що чим більше арматури у сходах, тим краще. Це не так. Безумовно, її має бути достатньо, щоб бетон не знаходився в надмірно напруженому стані. Але зайве пруття – це ще і непотрібна вага, яка буде давати додаткове навантаження на основу сходів, верхнє перекриття, а також стіну, до якої вони прилягають.
4. Заливка сходів бетоном
Для монолітних бетонних сходів використовують міцний цемент з пластичністю П3 і вище, оскільки заливка виконується під кутом. Розчин складається з пропорцій цементу, щебеню дрібної фракції (яка не буде випинатися на поверхні), води й піску.
Для перемішування розчину використовують бетономішалку або промисловий міксер. Вони розподіляють складові більш рівномірно, що надає бетону додаткової міцності.
Заливати сходи бетоном починають з нижніх сходинок. Порожнечі усуваються шляхом вібрації. Зайвий розчин прибирається, а поверхня сходів розрівнюється.
Далі бетону дають повністю висохнути, періодично змочуючи водою, щоб запобігти утворенню тріщин. У середньому процес займає близько місяця.
Основи перил монтуються перед заливкою, їх закладка враховується в опалубці й арматурі.
5. Облицювання
Оздоблювальні роботи виконуються тільки після того, як бетон повністю висохнув. Вибір матеріалів залежить від побажань замовника. Це може бути натуральне дерево, ламінат, камінь, плитка, ковролін, облицювальні панелі тощо.
Поради професіоналів
Якщо Ви хочете зробити бетонні сходи своїми руками, то краще зупинитися на конструкції правильної геометричної форми. Найбільш простим варіантом у цьому відношенні будуть одномаршеві сходи, розташовані між двома стінками. При їх виготовленні бічні елементи й опори не потрібні.
У такому випадку бетонні сходи цілком можна зробити самостійно. Якщо ж у Вас виникають сумніви або Ви хочете складнішу конструкцію, краще звернутися до фахівців і замовити сходи з бетону у них.
«СПС-БУД» є експертом у цій галузі більше 10 років. Менеджери компанії дадуть відповіді на всі питання і допоможуть визначитися з варіантом, який буде оптимальним для Вашого будинку.