Сходовий марш у приватному будинку – це архітектурний елемент не тільки для декору. На гарні сходи, які гармонують з інтер’єром, приємно дивитися. Але вони перш за все призначені для іншого. Мешканці будинку спускаються і піднімаються сходами на другий поверх кілька разів на день, тому ходити по ним має бути зручно та безпечно.
Ними легко і підстрибом бігають діти; але спираючись на поручні, важко спускаються та піднімаються старші члени родини. Для цього сходи в будинку мають бути правильно розраховані, надійно закріплені й обов’язково мати огорожі.
Види отворів і форми сходів
Сходові марші повторюють форми отвору і з’єднують два поверхи. Як правило, коли будується дім, залишається отвір певної форми і потім відповідно до нього виготовляються сходи:
круглий отвір підходить для гвинтових сходів;
овальний або напівкруглий – для напівгвинтових або S-подібних;
прямокутний – для прямих, П-подібних чи Г-подібних. Це найпростіший і найпоширеніший варіант, який займає більше місця в порівнянні з іншими формами сходів для будинку;
нестандартні форми отворів створюються для сходів будь-якої незвичайної і незвичної форми, яка втілюється в життя професіоналами в залежності від польоту фантазії дизайнера або власників будинку.
Іноді ж під них вирізається отвір в перекритті другого поверху, що вимагає особливої скрупульозності в розрахунках і ретельного зміцнення / підсилення конструкцій.
Визначення розмірів
Розрахунок сходового маршу – важливий момент в будівництві будинку і вимагає відповідального підходу. Перш за все, потрібно точно визначити максимально допустимі розміри отвору і прорізу нагорі. Крім цього, найчастіше необхідний і проріз унизу для фундаменту сходів.
Стандартна ширина отвору варіюється від 60 до 80 см. Потім визначають нахил, довжину і ширину сходів, кількість, висоту і глибину ступенів, а також довжину сходового маршу. Дані підрахунки роблять за певними алгоритмами і формулами, і виконувати їх слід професіоналам.
Правила облаштування: що потрібно пам’ятати
Після розрахунків необхідно підготувати площу для майбутніх сходів і намітити план дій:
Визначити верхні та нижні межі конструкції.
Підготувати місце для фундаменту, якщо потрібно.
Визначити межі отвору відносно площини сходів і стін.
Якщо отвору немає:
> розробити план демонтажу;
> створити схему посилення плити перекриття;
> демонтувати отвір в розмірі з урахуванням майбутнього посилення;
> посилити отвір.
Оздоблення та оформлення сходових маршів
Для оздоблення сходів у будинку зазвичай використовується штукатурка, шпаклівка, сітка, металеві профілі, які допоможуть швидше сформувати кути, накладні панелі та рідкі цвяхи.
Оформлення сходового прольоту в приватному будинку залежить від загального стилю дизайну в будинку і має поєднуватися з ним за кольором, фактурою і загальним настроєм. У такому ж стилі оформляються й частини підлоги та стелі, які безпосередньо прилягають до сходів.
Для цього застосовується цементна штукатурка і гіпсова шпаклівка, причому поверхню роблять як гладкою, так і фактурною. Колір залежить від гами, використаної в приміщенні.
Більш швидкий і зручний варіант – накладні панелі, які фіксуються за допомогою рідких цвяхів.
Різні результати – однакові правила безпеки
Господарі вибирають форми й варіанти оформлення сходів для свого будинку в залежності від смаку та вподобань. Але дотримання необхідних правил безпеки має бути пріоритетним. Завершальні обов’язкові елементи – це досить висока огорожа й освітлення, необхідне в темний час доби.
І, звичайно ж, для правильних розрахунків і монтажу краще звернутися до професіоналів.